Pokud jste ještě neviděli webinář Olgy Kovaříkové: Jak vytvořit videoprůběh k písničce v Genially a Filmoře, tak vřele doporučuji. Ten nejbližší bude již 6. 11. Více informaci a přihlášení ZDE.
Po školení si budete umět sami vytvořit něco podobného:
Sdílejte své náměty k výuce zasláním na email corkalenka@gmail.com. Pokud je Vám bližší finanční podpora, můžete tak učinit zasláním jakékoli částky na číslo účtu: 1027540618/5500.
Děkuji všem, kteří již tak učinili:-)
Pokud jste ještě neviděli webinář Olgy Kovaříkové: Jak vytvořit videoprůběh k písničce v Genially a Filmoře, tak vřele doporučuji. Ten nejbližší bude již 6. 11. Více informaci a přihlášení ZDE.
Po školení si budete umět sami vytvořit něco podobného:
Díky za včerejší postrčení Olze Kovaříkové a sdílím alespoň malou jednohubku, která funguje napříč věkovými kategoriemi. Jde o aktivní poslech Šavlového tance.
Motivace - proměna roury do hudby - ideálně do střední lyrické části Šavlového tance
Vzhledem k tomu, že v celém hlavním tématu této skladby proznívá tón d, začínám motivaci tím, že děti dostanou do středu kruhu boomwhacker a mají pantomimicky znázornit, v co se může roura proměnit. Můžu zůstat v hudební říši a předvádět různé hudební nástroje, nebo nechat fantazii volný průchod. Do středu vždy vstoupí dítě, které má nápad a ostatní hádají, v co se roura v jeho podání proměnila. Na druhém stupni začínám s předváděním a já připojuji příběh, jak moje dcera chtěla rouru proměnit v koníka, což vzbuzuje úplně jinou představu, které bych se chtěla v hodině vyhnout. Aktivita pak běžela všude bez problému.
Práce s říkadlem
a) říkadlo rytmizuji po verši a děti po mně opakují.
BUM ŠAVLE SI PŘIPRAVÍME,
PAK JE RYCHLE VYTASÍME.
//: BRAŇ SE TROCHU:// 4X
TANEC ŠAVLÍ ROZEHRAJE DEN,
TAK JOOO, TAK JOO.
b) říkadlo promítnu celé na tabuli, nebo je mám napsané na plachtě a tleskáme/dupeme/... na zvýrazněné slabiky
c) snažíme se vymyslet gesto/pohyb na TAK JOO (rozpažení, palce nahoru, výskok,...)
d) říkadlo rytmizujeme v kánonu s nástupem po verši
e) říkadlo rytmizujeme do hudby - ze začátku je vhodné zvolit pomalejší tempo - upravit v nastavení na YouTube.
f) připojíme na zvýrazněné slabiky hru na roury D
g) tvoříme dvojice - které na zvýrazněné slabiky šermují
Celá skladba
Předehra 4x4 tympány
Téma s říkadlem se objevuje na začátku po 4 opakování, v poslední části skladby se opakuje 3x, na každé opakování můžu při opakovaném poslechu měnit partnera.
Střední část – proměna roury/šavle (housle, dalekohled, pádlo, tužka, miminko, kytara, píšťala, vařečka) - vzpomeneme si na nápady z motivace, které se nám líbili.
Návrat hlavního tématu - tympány = uteč rychle, uteč rychle PRÁSK, PRÁSK, PRÁSK, PRÁSK – snažíme se rovněž ozvučit na pokyn rourami, uteč rychle, uteč rychle, uteč rychle, uteč rychle, PRÁSK, PRÁSK, PRÁSK, PRÁSK – 3x uteč rychle a hned hl. téma s říkadlem
Návrat hl. tématu, při druhém opakování štronzo pozice,
následuje poslední opakování hlavního tématu.
Sestup – všichni padají k zemi - mrtví po boji, jen několik přeživších odbíhá ke zvonkohrám a hraje chromatický postup v závěru
Skláníme se k chromatice – a hrajeme ji v závěru (zvonky) - cis, dis, fis, gis, ais, cis, dis, fis, g
Tak věřím, že budete mít s tímto poslechem pěkný zážitek.