úterý 27. března 2018

Jak na romantickou operu aneb Další tip na skvělou portugalskou knihu

Aktualizace 14.6. 2018
Naučila jsem se díky Olze Kovaříkové sdílet PDF, proto nabízím portugalské partitury k prohlédnutí:-)

Čas letí... koukám, že od posledního článku už uběhl měsíc. Dneska bych se s Vámi chtěla podělit o nový zdroj, jde o portugalskou řadu knih s orchestracemi pro Orffovy nástroje, velmi se mi líbí a je funkční napříč věkovými kategoriemi. Zajímavá je celá koncepce, kdy se sadou knih a CD prodávají i Orffovy nástroje. Celý set naleznete ZDE, cena je šílená, ale dá se zdarma stáhnout několik dílů bez MP3 na https://www.scribd.com/ To je mimochodem skvělý zdroj i jiných zahraničních publikací.
Jinak nakladatelství ECM má skvělé učebnice hudební výchovy, které jsou také na Scribd ke stažení a v každé najdete celou řadu zajímavých nápadů a věřte, že Vám nebude překážet ani španělština, ve které jsou psané:-)
Z knihy jsem zatím využila Turecký pochod od Mozarta, který najdete v jednom z předchozích článků a jehož partiturka je k dohledání i na Pinterestu. Tento a minulý týden jsem dělala s 8. třídou romantickou operu a využila fanfáry z opery Aida a pochod z Carmen.
Partitura:
Video se střiženou nahrávkou:Zkoušela jsem v jedné třídě s nástroji podle partitury, ale také jsem zkoušela jen hrou na tělo a to fungovalo také výborně. Určitě vyzkoušejte.
Bubínek=úder rukou o lavici
Tamburína - pleskání o nohy
Dřívka = tleskání
Plíšky/rolničky = ruka o hruď
Obdobně jsem dělala i Carmen
Místo činelů jsem dětem, spíš jen pro moment překvapení, přinesla plastové talíře, což sklidilo úspěch, doporučuji pořídit:-) Škrábáním na vroubkované dno jsme tak dobře zasuplovali i rumbakoule... a jeden talíř stojí 2 koruny.
Video s hudbou:Prosba k Vám:-)
Chtěla bych Vás poprosit, kdybyste knihu stahovali a dohledávali k partiturkám MP3, abyste se podělili, protože například k populární hudbě jednotlivých žánrů jsou uvedené portugalské písně ve španělstině, ale jistě půjde dohledat nějakou obecně známou skladbu a partitura půjde u mnoha z nich i tak dobře využít, ale i můj den má také jen 24h, proto to ode mě spíše nečekejte:-)


Žádné komentáře:

Okomentovat

Zajímavé odkazy:
http://www.hudebnivychova.cz/