CHCETE PODPOŘIT TENTO BLOG?

Sdílejte své náměty k výuce zasláním na email corkalenka@gmail.com. Pokud je Vám bližší finanční podpora, můžete tak učinit zasláním jakékoli částky na číslo účtu: 1027540618/5500.

Děkuji všem, kteří již tak učinili:-)

neděle 28. srpna 2016

A. Dvořák - Slovanské tance - aktivní poslech

A hurá do školy:-) Já ještě nemusím, ale alespoň bude, doufám, zase více času pravidelně přispívat. Poprázdninový článek bych ráda věnovala A. Dvořákovi, protože jsem mu doposud věnovala jen málo pozornosti a mám pocit, že Vám to trochu dlužím. Nebudu zde uvádět aktivity k Novosvětské, těch najdete v učebnicích dost, ale vybrala jsem Skočnou neboli Slovanský tanec č. 7 a našla skvělou inspiraci k furiantu - tanec č. 8 využitelné i pro č. 1.
Slovanský tanec č. 7
Můžete využít malého pracovního listu, ale realizovala jsem bez.


Jak je mým zvykem opět jde o aktivitu, kterou jsem dělala, ale teď jsem ji doplnila o další nápady a zdroje:-)
Teď bych začala videoukázkami: Která ze dvou videoukázek je skutečná? = Odpovídá obraz slyšenému zvuku.



 (původní je druhá ukázka)
Chtěla jsem pracovat s Bělohlávkovou "verzí", kterou najdete zde, ale není možné video stáhnout a dál s ním pracovat.
Pak bych zařadila oblíbenou práci s říkadlem Tetka, kam jdete? Co to nesete? Stačí toto dvojverší. To je oblíbená aktivita, děti mají za úkol vymyslet v rytmu tohoto říkadla doprovod ve formě hry na tělo. Nejoblíbenější jsem natočila na video. 

Je nutné následně rytmiku propojit i s melodií z úvodu tance, aby bylo možné splnit následující. A sice... Poslouchej a pokaždé, když uslyšíš známý motiv, doprovoď ho svoji hrou na tělo. Kolikrát motiv zazněl? (6x, nepočítám-li zkratku v úplném závěru) Pracovat je možné s nahrávkou zde. Rytmus je využitelný v delším časovém úseku, než jen "Tetka, kam jdete,..."
Hra s propiskami (zdroj Jitka Kopřivová)

Slovanský tanec č. 1 a 8
O prázdninách jsem objevila záznamy z mezinárodního workshopu Orffovy společnosti, který se konal loňské léto v Plzni, kdy jsem měla jiné starosti, než se ho účastnit. Ale sestřih mi v mnohém pomůže, díky za něj. Všechny nápady, které jsou na sestřizích, jsou skvělé. Lenka Pospíšilová pracovala na jedné ze svých dílem právě s Dvořákem (8. tancem). Vzhledem k tomu, že jde o furiant, snadno využijete i pro 1. tanec z cyklu . Já budu určitě pracovat s mnoha jejími nápady, protože jsou geniální:-) Rytmický doprovod k poslechu snadno z videa překreslíte.  A hra na tělo a kelímky s tácky, to bude něco, už se těším:-)
Video od 5:40.
Mám ještě jeden tip, kde najdete tradičnější náměty k práci se Slovanskými tanci zde .
Příště bych se chtěla ještě věnovat symfonickým básním A. Dvořáka, zejména Vodníkovi a poskytnu i pracovní list k opakování Dvořákova díla. Přeji pěkný start do nového školního roku!

Aktualizace 17.9. k písničce z videa od Olgy Kovaříkové, moc děkuji!!!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zajímavé odkazy:
http://www.hudebnivychova.cz/