středa 29. března 2017

A. Copland - Apalačské jaro aneb Tip na jarní hodinu

Věřím, že většina z vás má nějakou pěknou aktivitu pro Vivaldiho Jaro nebo Martinů Otvírání studánek, proto jsem pro dnešní článek vybrala nepříliš používaný poslech Apalačského jara od A. Coplanda. Tato skladba je vděčná, jelikož cituje píseň Simple Gifts, známou spíš pod názvem Lord of the Dance.
Práce s písničkou
Zjednodušila jsem refrén a používám ho k rozezpívání a pohybu.


vítejte - vzpažit ruce do V
z vesela - úsměv
na naše těla - hra po těle
pojď, pojď - ukazujeme prstem k sobě
tancovat - najdu kamaráda a zatočím se s ním
zatleskat - tleskáme, při transpozicích obměňujeme pohyb podle slov, která můžeme jakkoli upravit.

Poslech  - ZDE ptám se kolikrát "písničku" (známý refrén) v úryvku slyšeli, kdo hrál, jak to bylo s hlasitostí,... můžete zkusit i propojení se známým pohybem (4x)

Instrumentaci celé písně na Orffovy nástroje najdete ZDE
Tanec

Minutová hra na tělo s videem:

Úpravy:
Dubliners - na tuhle se velmi dobře tancuje:-) Můžete se teď před Velikonoci pověnovat  i textu...
Yo - Yo Ma a A. Krauss
Lord of the dance od 2:40

To je vše, díky za emaily, které posíláte, těším se na další komentáře. A prosím nenechávejte své nápady v šuplíku a sdílejte kdekoli:-)

Aktualizace 14.4. 2018 od Olgy Kovaříkové:
1) doplnění k Apalačskému jaru: Bylo mi líto zpívat jen na refrén a vymyslela jsem si jednoduchou choreografii k té verzi od Dubliners. Text na melodii (sedí tedy k té folk verzi), možná někoho napadne třetí sloka, aby se nám vystřídalo tleskání, dupání a luskání.
JÁ ŠEL ZIMNÍM SVĚTEM, PROŠEL ZMRZLOU ZEM, 
JÁ ŠEL, ŠEL SVOU CESTOU ZA JAREM,
JÁ ŠEL ZIMNÍM SVĚTEM, PROŠEL ZMRZLOU ZEM, 
AŽ KONEČNĚ JARO NAŠEL JSEM.
REF.: VÍTEJTE JARO....
UŽ LISTY STROMŮ PRODRALY SE VEN,
SPÍCÍ MEDVĚD DOSNIL SVŮJ DLOUHÝ SEN,
UŽ LISTY STROMŮ PRODRALY SE VEN,
JARO VOLÁ, HONEM POJĎTE SEM.
REF.: VÍTEJTE JARO...
V hodině se nejdřív učíme refrén podle tebe s pohybem, kde jsem přidala do NA NAŠE TĚLA - 2x plesk na nohy a 1x tlesk, pak počítáme dle tebe v Coplandovi. 
Potom je naučím jednoduchý poskočný krok - ani nevím, jestli se tomu tak říká - na noze, na kterou došlápneš, ještě poskočíš. Děcka to znala z folklóru. Verze pro malé (1.-3. třída): uděláme dvě řady, dětí stojí nejprve v zástupu a jdeme na sloku osm kroků dopředu a pak se otočíme a osm kroků zpátky. Při refrénu se otočí řady čelem proti sobě a jdou tři kroky k sobě a na čtvrtou dobu plesknou, pak tři kroky zpět a použij z hry na tělo 2x plesk na nohy a 1x tlesk, to se opakuje, jen na konci 3x zatleskají (zadupou, zaluskají).
Verze pro velké (4.-6.třída): udělají dvojice a stojí v kruhu, tzn. jeden z dvojice tvoří vnitřní kruh, druhý vnější kruh, všichni jedním směrem. Jdeme do sloky 8 kroků po směru, 8 kroků proti směru, na refrén se ty z vnitřního kruhu zařadí do jednoho velkého kruhu a jdeme 3 kroky do středu, pak zase  2x plesk na nohy a 1x tlesk, to se opakuje jen na konci zase 3x zatleskají (zadupou, zaluskají).
Až po tom tanci si sedneme a naučím je i slova sloky (melodií mají z tance hezky naposlouchanou). Kdo chce, pak tancuje a ostatní k tomu zpívají a hrají na tělo.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Zajímavé odkazy:
http://www.hudebnivychova.cz/