CHCETE PODPOŘIT TENTO BLOG?

Sdílejte své náměty k výuce zasláním na email corkalenka@gmail.com. Pokud je Vám bližší finanční podpora, můžete tak učinit zasláním jakékoli částky na číslo účtu: 1027540618/5500.

Děkuji všem, kteří již tak učinili:-)

čtvrtek 25. listopadu 2021

Tip na popiny od Olgy Kovaříkové

Za tento článek vděčíme Olze, dííky moc! Kdo sleduje FB skupinu Hudební výchova hravě, tak už má aktivity v malíku, ale doufám, že přijdou vhod i Vám ostatním:-). Držte se ve zdraví!

 Heat waves od Glass animals:


Doporučený postup:

1.    Jednou pustit hudbu s textem v ruce, naučit se zpívat refrén. Můžete v refrénu vždy tlesknout na 1. dobu (tím je naučíte dopředu činely). (Pozor, je to proti originálu o půl tón výš.)

2.    Pak nacvičit dvě melodie zvonkoher (velmi jednoduché) - ve videu musí hráči na zvonkohry sledovat, zda se hraje 1. nebo 2. melodie. Pokud máte zvonkohry s rozsahem do a2, můžou hrát dva žáci na jednu zvonkohru. Takže se ideálně zapojí všichni.

3.    Potom dám všem boomwhackery - každý má dva (viz instrukce na začátku videa). Jeden či dva hráči, kteří mají žlutou a červenou trubku, dostanou navíc G#, které se ve skladbě vyskytuje pouze jednou.

4.    Všichni si zkusí rytmus, který bude hrán na kýble/bubny (třeba o nohy nebo lavici)

5.    Cabasy (popř. guiro) už učím jen ty, kteří na nástroj budou skutečně hrát.

6.    Zpěváci mohou zpívat podle textu v titulcích.

7.    Orientace ve videu - boomwhackery hrají podle hvězdičky, ta není vždy dokonale přesná, spíš jim pomáhá orientovat se v zápise. Ostatní nástroje hrají pouze pokud se na videu objeví a zůstane jejich piktogram. Zvonkohry si hlídají 1.versus 2. melodii.

Dejte vědět, jak to šlo!

PS: Video jsem vytvořila v Canvě, titulky a hvězdičku ve Filmoře



Everything At Once

Naši žáci si vybrali jako maskota lišku a v tomto duchu se nese celý týden. Nechtěla jsem je trápit s Liškou Bystrouškou (to si nechávám na jindy) a vznikla úprava písně Everything at once. Doporučený postup:

1.    Zpěv s vytištěným textem (propojte se s učitelem AJ, někdy s písní pracují)

2.    hra tužkou o lavici podle pulzace bubnu (všichni) (hraje na 1. nebo na 1. a 3. dobu)

3.    tleskání podle tamburíny (ukazuje procházející se liška NIC TYTY NIC TY) (všichni)

4.    hra na basové boomwhackers -hraje se jen, když jde liška přes obrázek svislé trubky (1. a 3. doba) (všichni)

5.    hra na sound bellows nebo boomwhackers (terciové obdélníky, tedy hrají dva tóny současně) - hraje se jen, když jde liška přes obrázek (2. a 4. doba)

6.    černá šipka naznačuje, kdy liška přejde na spodní/vrchní řádek, blikající ležící trubka naznačuje, že přijde jiný slide a akordická změna/stopka.


P
okáč Pozitivní:

Hráli jsme s dětmi Pokáčovu Pozitivní. Text snadno seženete kdekoliv, postup:

a) pustíme, naučíme se zpívat

b) podle akordových karet (našla jsem na webu volně ke stažení), které mám zalaminované vč. magnetického proužku, takže drží na tabuli, si ho i doprovodíme. Viz foto formy na tabuli (tónina jako na youtube)




c) naučíme se hru na tělo (všichni všechno) - s tím, že pod sloku se střídají dvě různé hry na tělo (1. skupina a 2. skupina), kdežto pod refrén se hrají dvě různé hry na tělo současně (1. skupina a 2. skupina). Během nácviku si je rozděluji půlku a různě to střídáme a přehazujeme.

d) spojíme vše dohromady, tzn. kdo chce, tak zpívá, alespoň 4 lidi jsou potřeba ke hře na tělo, zbytek doprovází na trubky.

Tak třeba to stihnete před koledami :-)




 


1 komentář:

  1. Nápad na Pokáčovu pozitivní vypadá skvěle, zkusím. :) Jen je škoda, že ta videa s hrou na tělo jsou tak rozmazaná... :( Nu, můžu si to i vymyslet po svém, ale radši bych ověřenou a ozkoušenou variantu...

    OdpovědětVymazat

Zajímavé odkazy:
http://www.hudebnivychova.cz/